Не те, щоб я була супер-експертом у варці рису, але дещо таки мені відомо. Кілька років тому, пригадую, на початку моєї кулінарної кар’єри, я задавалася питаннями: а як зварити рис так, щоб він розсипався, а не злипався. Як зробити так, щоб було смачно і красиво.
Далі був етап приготування різних сортів рису, а також суші і ролів. І от зараз подумалося – а може комусь знадобиться мій досвід. Тож, користуйтеся на здоров’я :).
Як варити рис
1 склянка рису
2 склянки окропу
1-2 ст.л. оливкової олії
сіль
Рис для гарніру я завжди беру овальний. Сорт рису, який ми обираємо для варки, суттєво впливає на те, яким вийде готовий результат.
Зараз у супермаркетах можна зустріти просто величезний асортимент сортів рису. Мені подобається басматі, іноді жасмин. Пропарений рис зазвичай готується простіше і легко виходить розсипчастим. Круглий рис більше розварюється і стає в’язким. Кажуть, що кращий сорт для варіння рису – басматі, але це кому як подобається.
Посуд для варіння рису краще брати досить великого діаметру і з товстими стінками. Це може бути сковорідка (я в основному нею і користуюся), або каструля типу “Цептер”. Заливаю рис кип’ятком. Це основні правила приготування рису.
Тепер сам процес.
Сковорідку розігріваємо з оливковою (рослинною) олією, після чого кладемо туди рис і перемішуємо, доки зернятка не стануть прозорими. Після цього заливаємо це все окропом у пропорції 1:2, тобто, на 1 склянку рису я даю 2 склянки окропу. Ну і в основному доливаю ще зверху 50 100 г окропу (про всяк випадок :)).
Солимо, перемішуємо, накриваємо кришкою, зменшуємо вогонь до мінімуму і чекаємо – через хвилин 20-25 вода повинна випаруватися. Зніміть рис з вогню і залиште його під кришкою ще на деякий час – дійти. За цим рецептом рис завжди виходить розсипчастим.
А ось рецепт Рису з овочами, який теж можна приготувати на гарнір – готується аналогічно, тільки з овочами.
Як варити коричневий (неочищений рис)
1,5 склянки коричневого рису
4 склянки кип’ятку
сіль, спеції
Приготування коричневого (бурого) рису – він же неочищений – трохи відрізняється від звичайного рису. По-перше, коричневий рис набагато жорсткіший, ніж білий, тому й води я даю більше, і варю довше. Вважається, що за рахунок того, що неочищений рис практично не піддається обробці, він є дуже корисним для харчування.
На 1,5 склянки бурого рису я додаю 4 склянки окропу, солю і варю його до півгодини під кришкою, поки не википить вода. Варю в сковорідці – так само, як і білий рис, з оливковою олією. Ще я додаю туди різні приправи: базилік, орегано, лавровий лист, суміш перців і т.д.
Найбільше люблю ось цей рецепт бурого рису: Коричневий рис з грибами. Так що – рекомендую.
Як варити рис для суші (ролів)
175 г рису
225 г холодної води
1 ст.л. цукру
1,5 ст.л. оцту
сіль
Для приготування суші та ролів найкраще підходить спеціальний рис для суші або звичайний круглий рис. Скажу вам по секрету – я готувала і з овальним, тільки от пропарений краще не брати, бо рис не буде злипатися.
Промийте рис до прозорої води. Потім його потрібно замочити в холодній воді хвилин на 30. Після цього рис відкидаємо на сито і просушуємо хвилин 20. Трохи мороки з тим рисом для суші, але насправді дуже важливо, щоб він був приготований правильно.
Далі холодну воду наливаємо в каструлю і кладемо туди рис, накриваємо кришкою. Ставимо на сильний вогонь, накриваємо кришкою і даємо закипіти. Дехто на цьому етапі додає комбу (водорості такі), але це зовсім необов’язково. Коли рис закипів, потрібно вийняти водорості і зменшити вогонь до мінімуму, після чого варити під кришкою хвилин 20, поки не вбереться вся вода.
Коли вода увібралася, зніміть рис з вогню і залиште під кришкою ще на 10 хвилин. В цей час змішуємо оцет, цукор і сіль. Оцет ми брали виноградний, а цукор – звичайний. Щоб краще все змішалося – можна трохи цю суміш підігріти в мікрохвильовці.
Перекладаємо рис в широкий посуд за допомогою дерев’яної лопатки, після чого рівномірно виливаємо на нього оцтову суміш. Можна ще трохи перемішати лопаткою – але акуратно, складальними рухами, так би мовити. Даємо рису охолонути до кімнатної температури і увібрати оцтову суміш, після чого можна приступати до ліплення суші або ролів.
Сподіваюся, що мої рецепти приготування рису вам підійдуть. Успіхів вам у ваших кулінарних пошуках!
P.S. Буду рада, якщо ви поділитеся і своїми секретами приготування рису у коментарях :).
Ярослав
Дуже гарно описано, приємно і корисно читати. Велике дякую Вам!
Ірина
дуже дякую за рецепт))
Katrusia
Заходьте ще 😉