Думаю, багато хто знайомий з відчуттям, коли подають їжу в ресторані: усе так гарно оформлене, посуд розставлений у певному порядку, зі смаком і в одному стилі, столові прибори блищать, офіціант наливає в келих вино з пляшки… Відповідний настрій створюється моментально. Ось і ми сьогодні спробуємо привідкрити двері у не до кінця звіданий світ сервірування столу.
Гарно накритий стіл може стати додатковим каталізатором святкового настрою і дійсною окрасою вечора. Тож, як правильно сервірувати стіл для різноманітних прийнять, днів народжень, хрестин, або навіть для романтичної вечері на двох? Які основні правила і який інвентар нам знадобиться – що із того Ви вже точно маєте, а які столові прибори купити ще потрібно. І на що варто звернути увагу, коли сервіруєте стіл?
Правила сервірування столу
Скатертина – основа і окраса усього столу. Краще вибирати білу скатертину, хоч це і не обов’язково. На білій скатертині буде гарно виглядати практично будь-який посуд і серветки, а ось із кольоровими ситуація може бути трохи складнішою.
Скатертина має бути попрасована і звисати зі столу десь на 20-30 см з усіх країв рівномірно. Вона має підходити до столу по розміру – не замала, не завелика. Не знаю, чи ще досі хтось кладе поліетилен на скатертину, але цього робити не варто – вияв поганого тону.
Коли розставляєте посуд, постарайтеся залишити достатньо простору між тарілками, якщо звісно дозволяють умови, щоб нікому в результаті не довелося штовхатися ліктями і було достатньо комфортно. Саме з таких міркувань накривати стіл починають з розставляння найбільших тарілок для основної страви, за якими орієнтуються і розкладають решту приборів.
Як правильно ставити тарілки
Тарілки ставляться на відстані 2-3 см від краю столу. Відстань між ними має бути приблизно однакова. На сам низ ставиться тарілка для основної страви, на неї – закусочна тарілка. Якщо передбачається подача першої страви, то глибока тарілка ставиться на тарілку для основної страви або на спеціальну “підставочну” тарілку, з якої не їдять.
Столові прибори
Основний столовий набір, якого Вам вистачить, щоб накрити стіл повноцінно – це виделка, ніж і столова ложка для перших страв. Базовий варіант сервірування столу – це найпростіший варіант, доступний навіть для повсякденного використання, він виглядає десь ось так:
Серед приборів – зліва виделка, справа ніж, повернутий лезом до тарілки і ложка для супу. Ложка кладеться після ножа. Прибори розкладаємо напроти тарілки на відстані 1 – 1,5 см від краю тарілки і на відстані близько 1 см один від одного. Насправді, це не тільки правила, а ще й просто естетично красиво, оскільки створюється відчуття впорядкованості, а тому і святковості.
Крім того, ще можна використовувати закусочний набір, що складається з ножа і виделки – для закусок, салатів та усіх холодних страв. Закусочні ніж і виделку кладуть після основних приборів – далі від тарілки. На фотографії внизу присутня тільки закусочна виделка, але нема ножа.
Прибори для риби – це напевно один із найцікавіших моментів, оскільки на наших столах вони є не таким частим гостем. Тим не менше, рибні ніж і виделка дійсно використовуються і відрізнити їх можна по таких ознаках: ніж є схожим на лопатку, а виделка – з короткими зубцями. Як ними користуватися, це вже напевно тема для наступної статті, а ось виглядають вони так:
Існує ще так званий десертний набір, що складається з ложки, виделки з трьома зубцями і ножа з загостреним кінчиком. Десертну ложку переважно подають для солодких страв, які не потрібно розрізати – желе, морозива і т.д.
Фруктовий набір складається з ножа і виделки з двома зубцями, ці прибори трохи менші за десертні.
Кілька основних правил розкладання столових приборів
1. Виделки завжди кладуться зліва, ложки і ножі – справа. Крім десертного набору, який переважно кладеться зверху від тарілки.
2. Леза ножів мають бути повернутими до тарілки. Вилки – зубцями догори.
3. Столові прибори розкладають так, щоб починати з тих, які знаходяться далі від тарілки. Це правило, до речі, допоможе зорієнтуватися і на якомусь більшому заході-бенкеті, якщо раптом якась виделка чи ніж видадуться Вам незнайомими.
4. Серветки можуть кластися на тарілку, під столові прибори зліва або поруч зі столовими приборами зліва.
5. Всі столові прибори мають бути сухі і відполіровані – для полірування можна використати рушничок для кухні, а навіть паперові одноразові рушнички підійдуть. Звісно, краще на святкові випадки мати один хороший набір столових приборів (як сімейне срібло 🙂 ), це додасть святкуванню урочистості і особливості.
Стосовно посуду для напоїв, то бокали і склянки ставляться справа, у верхньому куті по відношенню до тарілки. Найближче до центру – бокал для води, тоді бокал для червоного вина, тоді бокал для білого вина.
Класична схема формального сервірування столу на одну особу виглядає десь так, як показано на картинці нижче.
Класичне сервірування столу
Крім усього цього, якщо є бажання і натхнення, додайте якусь ізюминку до сервірованого столу. Для цього можна використати все, що дозволяє фантазія – це можуть бути і підсвічники, і квіти (штучні або свіжі), і різноманітні натюрморти, екібани і т.д. В кінці кінців, навіть серветки можна викласти у дивовижних формах, а це вже оживляє стіл і додає йому особливості.
Зрештою, найголовніше у сервіруванні столу – це не стільки те, наскільки правильно Ви розставите посуд, а гарний настрій і затишна атмосфера, яка пануватиме у повітрі. Краса і гармонія мають бути і зовні, і всередині кожного із нас.